22 svibnja, 2025

Održano stručno predavanje “Djeca na internetu – prilike i prijetnje” u ŽZH

6bb75bc7-d94b-4226-9d69-01f13b42d9e4

U organizaciji Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke održano je stručno predavanje “Djeca na internetu – prilike i prijetnje”. Predavanje je uključilo sve općine/gradove u Županiji Zapadnohercegovačkoj.

Predavači su bili Kristijan Kraljević, psiholog s višegodišnjim iskustvom rada u školi i Mario Brkić, psiholog s višegodišnjim iskustvom rada u školi. Namijenjeno je bilo roditeljima i njihovoj djeci tinejdžerima te djelatnicima odgojno-obrazovnih ustanova.

Prilikom predavanja istaknuti su rizični oblici ponašanja djece na internetu, opasnosti i neodgovorno korištenje istog, kao i sve prisutnije vršnjačko nasilje preko interneta. Navedene su odgojne smjernice kako pristupiti u određenim situacijama.

Predavač psiholog Kristijan Kraljević, predstavljajući rizične oblike ponašanja djece na internetu i opasnosti kojima se izlažu, odgovorio je na pitanje je li mobitel privatna stvar, jer je prije nekoliko godina prolazio s tim pitanjem kroz školu i imao radionice o toj temi. Istaknuo je što znači koristiti mobitel kao alat, a što kao zabavu i kada u danu početi s korištenjem mobitela, a kada prestati, te zašto lako prelazimo granice (biologija i neurologija neurotransmitera). Naveo je crnu stranu društvenih mreža i informatičkog svijeta, iskustva iz prakse psihologa. Također, iznio je koliko manjak sna utječe na razvoj anksioznosti, depresije i drugih psihičkih problema, odnosno spavanje i mentalno zdravlje.

Predavač psiholog Mario Brkić upoznao je djecu i roditelje s rizičnim ponašanjem na internetu, te koja ponašanja mogu dovesti djecu do izravne opasnosti njihove sigurnosti, ali i mentalnog zdravlja. Poseban naglasak stavio je na roditelje, njihovu odgovornost i obvezu da se informiraju o trendovima među djecom u virtualnom svijetu, jeziku kojim govore i vremenu koje provode na internetu. Naveo je da se samo suradnjom roditelja, škole i drugih odgovarajućih institucija može postići cilj, a to je zaštita djece.

Budući da internet nudi široke mogućnosti, ali isto tako krije i brojne opasnosti i rizike za djecu te navike i komunikacije preko interneta mogu utjecati na dječje ponašanje i budućnost, predavanje je pružilo značajne smjernice kako poboljšati sigurnost djece na internetu te zaštiti od potencijalnih prijetnji na internetu i spriječiti opasne radnje.