8 travnja, 2025

Otvoreni kabineti za praktičnu nastavu

489054184_1115586593940706_3905770072974211801_n

Županija Zapadnohercegovačka prva je u Bosni i Hercegovini pokrenula sveobuhvatnu reformu srednjeg strukovnog obrazovanja s ciljem stvaranja modernog, tržišno usmjerenog obrazovnog sustava koji mladima omogućava kvalitetno obrazovanje i bolje izglede za zaposlenje.

U veljači 2024. godine održan je okrugli stol kojem su nazočili gospodarstvenici, ravnatelji srednjih škola i predstavnici resornog ministarstva, s ciljem prikupljanja komentara i prijedloga na radni materijal novog Zakona o srednjem strukovnom obrazovanju i obuci. Kao rezultat konstruktivnog dijaloga i suradnje, na 16. redovnoj sjednici Skupštine Županije Zapadnohercegovačke jednoglasno je usvojen Nacrt Zakona, dok je konačni Zakon o srednjem strukovnom obrazovanju i obuci u Županiji Zapadnohercegovačkoj donesen na 20. sjednici Skupštine održanoj 23. siječnja 2025. godine. Novi zakon počinje se primjenjivati od početka školske 2025./2026. godine.

U spomenutom zakonu poseban je naglasak stavljen na podizanje kvalitete praktične nastave, kako bi učenici nakon završetka školovanja bili spremni i kompetentni za izazove tržišta rada.

U skladu s tim strateškim opredjeljenjem, Srednja škola Antuna Branka Šimića Grude unaprijedila je uvjete za strukovno obrazovanje kroz nabavku suvremene opreme za praktičnu nastavu iz oblasti CNC tehnologije i mehatronike. Uz ovu školu, modernizacijom su obuhvaćene i Srednja strukovna škola Posušje, Srednja strukovna škola Široki Brijeg te Srednja strukovna škola Ruđera Boškovića Ljubuški, gdje je ukupno opremljeno osam specijaliziranih kabineta.

Vlada Županije Zapadnohercegovačke i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH predali su projektni prijedlog ˝Partnerstvo za zapošljavanje˝.

Aktivnosti na projektu „Partnerstvo za zapošljavanje“ sprovedene su u sklopu programa „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u Bosni i Hercegovini“ (SDG2BiH), koji financira Švedska, a implementira UNDP u partnerstvu s UNICEF-om i UN Women u BiH u okviru opće podrške koju Ujedinjeni narodi pružaju bh. vlastima u implementaciji SDG Okvira u BiH.

Ukupna vrijednost projekta ukupno iznosi 308.430,00 KM

Financiranje UNDP-a kroz Program SDG2 BIH iznosio je 132.757,00 KM , a sufinanciranje od strane Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa je 175.673,00 KM.

Pored tehničke opremljenosti, intenzivirana je i suradnja s industrijom, čime se omogućava stjecanje konkretnih vještina i znanja koja povećavaju zapošljivost učenika, a istodobno jača veza između obrazovanja i gospodarstva.

Predstavnici škola i lokalnih institucija istaknuli su važnost ovih koraka za modernizaciju obrazovanja i kao ključnu mjeru za zadržavanje mladih u zajednici.

Ova inicijativa realizirana je u okviru programa “Okvir za realizaciju ciljeva održivog razvoja kao fondacija za održivi i inkluzivni rast u Bosni i Hercegovini” – #SDG2BiH, uz podršku Ambasade Švedske u Sarajevu, a implementaciju provodi UNDP u Bosni i Hercegovini u partnerstvu sa UN Women BiH i UNICEF-om BiH, kao dio opće podrške koju Ujedinjeni narodi u BiH pružaju domaćim vlastima u provedbi Okvira za ciljeve održivog razvoja (SDG).

Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Županije Zapadnohercegovačke nastavlja raditi na unaprjeđenju kvalitete obrazovanja, kako bi mladima osiguralo stvarne prilike za uspješnu budućnost u vlastitoj sredini.