Obilježava se u znak podrške djeci i mladima koji su žrtve vršnjačkog nasilja, u različitim pojavnim i neprimjetnim oblicima. Vršnjačko nasilje izraženo je rastom uporabe digitalnih tehnologija i društvenih mreža (tzv. cyberbullying), a samim time je i teže prepoznatljivo. Školske ustanove, školska igrališta i školski okoliš nerijetko su mjesta na kojima se događa vršnjačko nasilje.
Potrebno je neprestano raditi na podizanju svijesti o važnosti prevencije vršnjačkog nasilja, ulagati u kapacitete stručnog osoblja u školskim i drugim ustanovama kako bi naša djeca i mladi znali kome se obratiti, kako postupiti i kako se nositi s pojavnim i onim manje vidljivim vrstama vršnjačkog nasilja.
Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke provelo je u listopadu i studenom 2023. godine sveobuhvatno istraživanje o nasilju u školama u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Ukupno 1087 učenika i učenica osnovnih i srednjih škola davalo je odgovore na pitanja o pojavnim oblicima nasilja, svom znanju o nasilju, a ispitanici su također imali priliku opisati kako izgleda nasilje koje su u svom okruženju i od svojih vršnjaka iskusili u prvom planu.
Istraživanje iz listopada i studenog 2023. godine, poslužit će kao temelj za daljnje postupanje u cilju unaprjeđenja međusektorskog pristupa borbe protiv vršnjačkog nasilja. Na tom tragu Vlada Županije Zapadnohercegovačke, na inicijativu Ministarstva, 25. siječnja 2024. godine imenovala je Koordinacijsko tijelo za prevenciju, zaštitu i borbu protiv vršnjačkog nasilja i nasilja u školama Županije Zapadnohercegovačke. Koordinacijsko tijelo sastavljeno je od članova svih relevantnih institucija koje se sektorski bave problemom nasilja te će djelovati kroz sljedeće četiri godine.
Među fotografijama u infografici možete pronaći ključne informacije provedenog istraživanja.